Biorą pożyczki i tracą mieszkania. Uważaj co podpisujesz!

Rynek kredytów i pożyczek w naszym kraju wciąż się rozwija. Na ulicach większych i mniejszych miastach stale mijamy banki, parabanki, oraz firmy zajmujące się udzielaniem kredytów i pożyczek, a reklamy telewizyjne, radiowe i w Internecie wzmagają w nas chęć posiadania dodatkowej gotówki.

Niestety, wśród ofert pożyczkodawców są również oszuści, którzy czekają na to, aby wzbogacić się, pozbawiając nas dorobku życia. Najbardziej zagrożoną grupą w takim przypadku są osoby, które znalazły się w trudnej sytuacji i już nie wiele mają, a chcąc ratować to, co pozostało, często to tracą. Są to najczęściej osoby, które popadły w tak zwaną spiralę długów, które starając się spłacać istniejące zobowiązania, zaciągały nowe i w pewnym momencie przestały być wypłacalne. Takim osobom bank nie udzieli kredytu, ponieważ nie mają już zdolności kredytowej. Ludzie w tej sytuacji zaczynają szukać ofert pożyczek poza bankowych, których zaciągnięcie może być wyjątkowo niebezpieczne w skutkach. Pożyczkodawcy, oferując teoretyczną pomoc, udzielają wsparcia finansowego pod zastaw nieruchomości, albo wprowadzając desperata w błąd, przejmują jego dom lub mieszkanie.

Tylko w Październiku Policja zatrzymała i postawiła zarzuty 11 osobom. 7 osób, które udzielały pożyczek pod zastaw nieruchomości i przejmowały je, kiedy pożyczkodawcy spłacali zadłużenie w kwocie mniejszej niż żądana, zostało zatrzymanych w Łodzi. Wartość nieruchomości w każdym przypadku była dużo wyższa niż zobowiązania finansowe. Zgromadzony materiał dowodowy wskazuje, że grupa działała na terenie kraju w okresie od 2013 do 2015 roku, a proceder może dotyczyć około 100 osób.

4 osoby, które w latach 2013-2019, udzielając wysoko oprocentowanych pożyczek, przejmowały nieruchomości stanowiące zabezpieczenie spłaty pożyczek, zostały zatrzymane w Toruniu. Ustalono 39 ofiar ich działań.

Apelujemy do osób, które desperacko szukają pożyczki, o rozwagę w działaniach. Nie podpisujcie umów, których w całości nie przeczytaliście, lub jeśli czegoś nie rozumiecie. Zgłoście się do fundacji Uwaga i razem znajdziemy rozwiązanie.

Jednocześnie prosimy o wasze wsparcie w realizacji naszych celów statutowych. Jednym z nich jest budowa ośrodka pomocy dla osób poszkodowanych w wyniku działalności nieuczciwych osób i firm. Doceniamy każdą, nawet najmniejszą wpłatę.

Jeśli popierasz nasze działania, prosimy o wpłaty na konto mBank 23 1140 2004 0000 3802 7928 5740.