Kontakt
odwiedŹ nas
newsletter

Fundacja Uwaga

ul. Dekabrystów 35B/113

42-218 Częstochowa

KRS nr 0000806077

© 2019 by Fundacja Uwaga

Szukaj
  • Fundacja Uwaga

Dopłata do paczki? Uważaj - możesz stracić wszystko

Podszywanie się pod firmy kurierskie jest ostatnio popularne wśród oszustów. Pisaliśmy już o fałszywych kurierach żądających zapłaty za przesyłkę, a teraz informujemy i ostrzegamy przed wiadomościami SMS z informacją o konieczności dopłaty za paczkę.

Przeczytaj także: Fałszywi kurierzy - Uwaga na nowe oszustwo


'Informujemy o konieczności dopłaty 0.94 zł za paczkę. W przypadku braku płatności dostawa będzie anulowana'. Podobnej treści wiadomości zalewają telefony komórkowe w Polsce. Na końcu wiadomości umieszczony jest link, który przekierowuje użytkownika na stronę banku lub do aplikacji. Kliknięcie w link może okazać się bardzo niebezpieczne.


W pierwszym wariancie po kliknięciu w link użytkownik zostaje przekierowany do witryny przypominającej do złudzenia stronę banku lub operatora płatności. Ofiara wpisując dane do logowania umożliwia oszustom przechwycenie ich i wyczyszczenie konta bankowego.


Druga opcja to kliknięcie w link to aplikacji, który infekuje telefon przez co oszuści przechwytują dane do logowania lub przekierowują SMS-y aby otrzymywać kody itp.

W ten sposób w ubiegłym tygodniu mieszkaniec powiatu legnickiego stracił prawie 18 tysięcy złotych.


Przestrzegamy i apelujemy o ostrożność jeśli zobaczycie tego typu wiadomość na ekranie swojego telefonu. Jeśli wysyłacie paczki upewnijcie się, że wiadomość pochodzi faktycznie od firmy kurierskiej z jaką współpracujecie na przykład dzwoniąc na infolinię lub sprawdzając status online. Jeśli oczekujecie dostawy mało prawdopodobne jest, że jako odbiorca dostaniecie wiadomość o konieczności dopłaty, ponieważ mimo tego, że najczęściej jako kupujący ponosicie koszty dostawy, to jednak firma/osoba która wysyła paczkę figuruje jako płatnik, więc wezwanie do ewentualnej dodatkowej opłaty skierowane będzie do nadawcy.


Jednocześnie wciąż prosimy o kontakt osoby, które otrzymały podobne wiadomości - kontakt@fundacjauwaga.org

338 wyświetlenia
  • Black Facebook Icon